KAKO OTOPITI KAMEN U BUBREGU? Riješite se muka za veoma kratko vrijeme


Ako imate problema sa bubrežnim kamencem ili sa pijeskom u bubrezima sigurno prvo što se zapitate je kako otopiti kamen u bubregu. Uz ovaj prirodni lijek za bubrege možete se riješiti muka i to za veoma kratko vrijeme.

Bubrežni kamenac nastaje kada u mokraći ima previše mineralnih soli. Bubrežni kamenac je gotovo tri puta učestaliji kod muškaraca nego kod žena. (Tekst se nastavlja ispod)

Mogućnost nastajanja bubrežnih kamenaca je manja ako dnevno ispijate više tekućine na bazi vode kako biste razrijedili mokraću.

Kako otopiti kamen u bubregu

Prvo i osnovno u borbi protiv kamenca u bubregu jeste kvalitetna prehrana. Osoba koja ima kamen u bubregu treba da u što manjoj mjeri konzumira sol i meso. Ako se i jede meso, tada se savjetuje da ono bude kvalitetno, a ne jesti konzerve ili neke druge prerađevine od mesa.

Da bi očuvali vaše bubrege zdravima i bez kamenca potrudite se koristiti u što većoj mjeri ulje od maslina i laneno ulje. Pored maslinovog i ulja od lana zdravo je konzumirati barem po jednu kašiku dnevno i ribljeg ulja

Voće i povrće su dobri suborci u borbi protiv kamenca, a najprije bi mogli izdvojiti kelj, lubenicu, dinju, grožđe, jagode, borovnicu, zeleni paradajz i slično. Pored nabrojanih sastojaka zdravo je konzumirati i integralni pirinač, plodove mora, soju i općenito namirnice bogate magnezijem.

Kamen u bubregu liječimo i čajem. Dobar je čaj od kukuruzne svile ili biljke troskot. Pored toga, dobro je i zdravo konzumirati čaj od kantariona, koprive, bosiljka, peršina, kima, te žalfije. Svi ovi čajevi čiste bubrege od kamenca.

Čaj od kukuruzne svile smanjuje sve grčeve bubrega a ukoliko ga koristite duže vrijeme rastvara kamen u bubregu i izbacuje pijesak iz bubrega. Jedna kašičica dobro osušene kukuruzne svile prelije se šoljom vrele (nikako ključale) vode, ostavi se nekoliko minuta i procijedi.

Uzima se po supena kašika toplog i nezaslađenog čaja na svaka dva do tri sata. Ako vam se ukus ne dopada dozvoljeno je popraviti ga limunom.

Ukoliko su vaše tegobe izražene, čaj možete piti i u većim količinama, potrebno vam je 25 grama kukuruzne svile i litar vode za pripremu čaja, koji potom možete piti kad ožednite, umjesto vode.

Crna rotkva za kamen u bubregu

Crna rotkva je jako efikasan lijek protiv bubrežnog kamenca. Da bi koristili crnu rotkvu, najbolje je piti sok iscijeđen iz ovog korijena. Sok crne rotkve može otopiti kamence, te spriječiti njihovo nastajanje.

Pripremite sok crne rotkve – Uzmite crnu rotkvu, i dobro je operite. Nemojte guliti koru jer se u njoj nalazi najveća koncentracija tvari koje otapaju kamence. Rotkvu sitno naribate, pa sakupite sok koji se cijedi iz mesa biljke. Sok se obvezno pije nakon jela jer je jako žestok i jak. Nikako nije dobro za želudac da se sok pije prije jela.

Sok crne rotkve pijte u dozama od 2,5 decilitra tokom dana. Rasporedite kako vam odgovara, ali bi najbolje bilo da pijete jedan dio ujutro, a drugi na večer poslije jela. Uvijek koristite svježu rotkvu, i svaki put procijedite svježi sok. Popijte ga naiskap pošto je dosta jak.

Ako baš morate, da bi ublažili neugodan okus u ustima, odmah nakon što popijete sok možete uzeti žličicu meda. (Tekst se nastavlja ispod)

Limun i maslinovo ulje za kamen u bubregu

Sve što treba da uradite jeste da pomiješate 0,25 ml svježe cijeđenog limunovog soka sa istom količinom maslinovog ulja i popijete pa zalijete sa popriličnom količinom vode.

Ovu mješavinu pijte 2-3 puta tokom dana sve dok kamenac ne izađe iz bubrega.